E0450 over Creek
Fair Condition90 years old100 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Garfield |
| Location | 2s 2.3e Of Lahoma |
| Carries | E0450 |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 36.36179, -98.04486 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 73.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 048290000000000 |