E0300 over Plumb Creek
Fair Condition90 years old100 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Rogers |
| Location | 0.05 Mi E Of SH 28 |
| Carries | E0300 |
| Crosses | Plumb Creek |
| Coordinates | 36.58268, -95.49038 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 22.3 ft (6.8 m) |
| Deck Area | 61.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048400000000000 |