N4260 over Seminole Creek
Fair Condition90 years old50 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Mayes |
| Location | 5.5w & 2.2n Us69 & Sh20 |
| Carries | N4260 |
| Crosses | Seminole Creek |
| Coordinates | 36.34010, -95.41747 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 41.0 ft (12.5 m) |
| Max Span | 19.4 ft (5.9 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 77.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048420000000000 |