4034c over Creek
Poor Condition90 years old375 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Le Flore |
| Location | 3.2 S 0.6 E Heavener |
| Carries | 4034c |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 34.84504, -94.58588 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 36.1 ft (11 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 88 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 375 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 048520000000000 |