U.s. 412 over Creek
Good Condition90 years old6,200 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Woodward |
| Location | 1.9 Mi E Jct US 183 |
| Carries | U.s. 412 |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 36.43313, -99.35601 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 152.9 ft (46.6 m) |
| Deck Area | 470.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1936 (reconstructed 1992) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,200 (2022) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048590000000000 |