S.h. 34 over Creek
Good Condition90 years old420 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Jackson |
| Location | 2.1 Mi N Jct U.s. 62 |
| Carries | S.h. 34 |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 34.69164, -99.56163 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 108.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 420 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 048610000000000 |