S.h. 18 over Rock Creek
Good Condition90 years old8,000 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Pottawatomie |
| Location | 5.2 Mi N Jct SH 3e |
| Carries | S.h. 18 |
| Crosses | Rock Creek |
| Coordinates | 35.43524, -96.91180 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 128.0 ft (39 m) |
| Deck Area | 405.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1936 (reconstructed 2004) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,000 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 048710000000000 |