Road 99w over Hambright Creek
Good Condition90 years old3,301 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Glenn |
| Location | 0.9 Mi N Of S.h. 32 |
| Carries | Road 99w |
| Crosses | Hambright Creek |
| Coordinates | 39.76067, -122.19681 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 100.1 ft (30.5 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Area | 369.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,301 (2009) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11C0195 |