S.h. 30 over Creek
Good Condition90 years old1,200 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Roger Mills |
| Location | 12.8 Mi N Jct S.h. 152 |
| Carries | S.h. 30 |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 35.60478, -99.90838 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 101.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1936 (reconstructed 1962) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,200 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 048780000000000 |