IRR D0275 over Creek
Fair Condition90 years old280 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Osage |
| Location | .5e Of Arkansas R 2.5s 60 |
| Carries | IRR D0275 |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 36.64242, -97.04467 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 43.0 ft (13.1 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 103.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 280 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 048900000000000 |