N3880 over Creek
Poor Condition90 years old100 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Okfuskee |
| Location | 1.6 N 1.e Pharoah |
| Carries | N3880 |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 35.44513, -96.10549 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 47.9 ft (14.6 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 119.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 048970000000000 |