N1970 over Creek
Good Condition90 years old40 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Jackson |
| Location | 1.5w &9.4s Olustee |
| Carries | N1970 |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 34.41236, -99.44721 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 39.4 ft (12 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 102 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 049010000000000 |