1242c over Creek
Good Condition90 years old100 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Choctaw |
| Location | 1. S. Of Goodland |
| Carries | 1242c |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 33.96777, -95.55627 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 67.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 049030000000000 |