E0180 over Creek
Fair Condition90 years old41 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Grant |
| Location | 4s 3.6e Of Sh11/sh132 |
| Carries | E0180 |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 36.75289, -97.97259 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 41.0 ft (12.5 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Area | 82.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 41 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 049090000000000 |