E1750 over Creek
Fair Condition3 years old100 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Coal |
| Location | 1w .4 S Of Clarita |
| Carries | E1750 |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 34.47859, -96.44672 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 65.0 ft (19.8 m) |
| Max Span | 61.0 ft (18.6 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 168.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 333180000000000 |