IRR E0760 over Sand Creek
Fair Condition2 years old100 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Lincoln |
| Location | .1 E Of Elba |
| Carries | IRR E0760 |
| Crosses | Sand Creek |
| Coordinates | 35.91293, -96.65749 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 55.1 ft (16.8 m) |
| Max Span | 46.3 ft (14.1 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 144.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2024 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 333220000000000 |