N4132 over Creek
Good Condition2 years old100 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Wagoner |
| Location | 820 S 320 N Jct Sh72 |
| Carries | N4132 |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 35.95504, -95.64803 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.6 ft (8.1 m) |
| Max Span | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 71.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2024 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 333410000000000 |