Old Redwood HWY over Windsor Creek
Fair Condition31 years old2,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Sonoma |
| Location | 100 Yards West Of RTE 101 |
| Carries | Old Redwood HWY |
| Crosses | Windsor Creek |
| Coordinates | 38.54727, -122.80987 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 72.2 ft (22 m) |
| Max Span | 69.6 ft (21.2 m) |
| Deck Width | 102.4 ft (31.2 m) |
| Deck Area | 686.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,000 (2011) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 20C0507 |