E2080 over Whitesand Creek
Good Condition2 years old75 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Bryan |
| Location | 3.8 E Of Bennington |
| Carries | E2080 |
| Crosses | Whitesand Creek |
| Coordinates | 33.99719, -95.97623 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 68.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2024 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 333470000000000 |