Old Monte Rio Road over Hillside
Fair Condition30 years old100 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Sonoma |
| Location | 0.6 Mile S SR 116 |
| Carries | Old Monte Rio Road |
| Crosses | Hillside |
| Coordinates | 38.49132, -123.01652 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 75.5 ft (23 m) |
| Max Span | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Width | 10.2 ft (3.1 m) |
| Deck Area | 71.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2015) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 20C0508 |