E1150 (5424c) over Creek
Fair Condition3 years old100 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Okfuskee |
| Location | 2e .1s Of Weleetka |
| Carries | E1150 (5424c) |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 35.59067, -96.17708 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 26.6 ft (8.1 m) |
| Max Span | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 69.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 333750000000000 |