E1160 (se 134th) over Creek
Good Condition3 years old100 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Cleveland |
| Location | .9e Of Sooner RD |
| Carries | E1160 (se 134th) |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 35.33419, -97.40711 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 38.1 ft (11.6 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 49.2 ft (15 m) |
| Deck Area | 174 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 333760000000000 |