N3160 over Peavine Creek
Good Condition2 years old250 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Logan |
| Location | 2.5e .1n Of I-35 |
| Carries | N3160 |
| Crosses | Peavine Creek |
| Coordinates | 35.72741, -97.37153 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 37.1 ft (11.3 m) |
| Max Span | 6.9 ft (2.1 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 102.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2024 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 333830000000000 |