Spwy Br Lake RD over Skiatook L Hominy CR Spl
Fair Condition44 years old690 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Osage |
| Location | 5 Mi. W. Of Skiatook Okla |
| Carries | Spwy Br Lake RD |
| Crosses | Skiatook L Hominy CR Spl |
| Coordinates | 36.35000, -96.08333 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 161.7 ft (49.3 m) |
| Max Span | 80.7 ft (24.6 m) |
| Deck Width | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Area | 552.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 690 (2023) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Corps of Engineers |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 57N3879E0460001 |