IRR E0470 over Black Bear Creek
Good Condition14 years old350 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Pawnee |
| Location | 0.1 Miles East Of US HWY |
| Carries | IRR E0470 |
| Crosses | Black Bear Creek |
| Coordinates | 36.33333, -96.79461 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 194.9 ft (59.4 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 760.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 350 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Code 61 |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 59E0470N3480003 |