Payran ST over Petaluma River
Fair Condition29 years old7,575 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Sonoma |
| Location | 0.3 Mi E/o Petaluma Bl |
| Carries | Payran ST |
| Crosses | Petaluma River |
| Coordinates | 38.24543, -122.63891 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 157.2 ft (47.9 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Area | 790.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,575 (2006) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 20C0509 |