Travertine Island over Travertine Creek
Fair Condition93 years old410 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Murray |
| Location | 0.2 Miles South Of Jct. U |
| Carries | Travertine Island |
| Crosses | Travertine Creek |
| Coordinates | 34.50744, -96.95136 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 94.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1933 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 410 (2019) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 7510003P0000000 |