State HWY 259a over Broken Bow Lake
Fair Condition57 years old1,300 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | McCurtain |
| Location | 8.6 Mi N Broken Bow Ok |
| Carries | State HWY 259a |
| Crosses | Broken Bow Lake |
| Coordinates | 34.15712, -94.70418 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 383.9 ft (117 m) |
| Max Span | 46.6 ft (14.2 m) |
| Deck Width | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Area | 1134.9 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,300 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Corps of Engineers |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | CEPSWTOKBROKENB |