Fountain Grove Pkw over Chanate Road
Good Condition29 years old2,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Sonoma |
| Location | At Chanate Road |
| Carries | Fountain Grove Pkw |
| Crosses | Chanate Road |
| Coordinates | 38.47381, -122.68748 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 126.3 ft (38.5 m) |
| Max Span | 118.1 ft (36 m) |
| Deck Width | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Area | 438.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,000 (2010) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 20C0510R |