Access Rd. Lock 17 over Chouteau L&d Verdigris R
Fair Condition58 years old50 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Wagoner |
| Location | 7 Mi. S. Of Wagoner Ok. |
| Carries | Access Rd. Lock 17 |
| Crosses | Chouteau L&d Verdigris R |
| Coordinates | 35.87373, -95.38852 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 440.3 ft (134.2 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Area | 1194.4 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Corps of Engineers |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | CEPSWTOKCHOUTEA |