Ok St. HWY 71 over Eufaula Lake Canadian R
Good Condition62 years old1,600 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | McIntosh |
| Location | 20 Mi East Of Eufaula |
| Carries | Ok St. HWY 71 |
| Crosses | Eufaula Lake Canadian R |
| Coordinates | 35.30621, -95.35841 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 527.9 ft (160.9 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Area | 1834.3 sq m |
| Main Spans | 11 |
| Year Built | 1964 (reconstructed 2023) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,600 (2024) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Corps of Engineers |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | CEPSWTOKEUFAULA |