Splwy Brdg Ok 251a over Ft Gibson L Grand R Spwy
Poor Condition73 years old830 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Wagoner |
| Location | 15 Mi. Ne. Muskogee |
| Carries | Splwy Brdg Ok 251a |
| Crosses | Ft Gibson L Grand R Spwy |
| Coordinates | 35.86973, -95.23090 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 1489.8 ft (454.1 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 4132.3 sq m |
| Main Spans | 30 |
| Year Built | 1953 (reconstructed 2001) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 830 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Corps of Engineers |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | CEPSWTOKFTGIBSN |