Splwy Brdg Co. Rd. over Kaw L Arkansas R Splwy
Fair Condition52 years old1,300 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Osage |
| Location | 9 Mi. E. Of Ponca City |
| Carries | Splwy Brdg Co. Rd. |
| Crosses | Kaw L Arkansas R Splwy |
| Coordinates | 36.69977, -96.92770 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 480.0 ft (146.3 m) |
| Max Span | 59.7 ft (18.2 m) |
| Deck Width | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Area | 1419.1 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,300 (2023) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Corps of Engineers |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | CEPSWTOKKAWSPIL |