Co. Rd. N4200 over Inola Creek
Fair Condition60 years old190 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Wagoner |
| Location | 7 Mi S/o Inola Ok |
| Carries | Co. Rd. N4200 |
| Crosses | Inola Creek |
| Coordinates | 36.07277, -95.52953 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 131.9 ft (40.2 m) |
| Max Span | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 329.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 190 (2021) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Corps of Engineers |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | CEPSWTOKNEWTGRA |