Sanford Road over E Br Laguna De Santa Rsa
Fair Condition29 years old2,700 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Sonoma |
| Location | 0.4 Mi N Occidental RD |
| Carries | Sanford Road |
| Crosses | E Br Laguna De Santa Rsa |
| Coordinates | 38.42933, -122.82516 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 76.8 ft (23.4 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 191.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,700 (2011) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 20C0511 |