C Tree Road over Ft RD & 2 Rr Tracks
Good Condition10 years old3,755 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Pittsburg |
| Location | Front Gate |
| Carries | C Tree Road |
| Crosses | Ft RD & 2 Rr Tracks |
| Coordinates | 34.83713, -95.83902 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 352.0 ft (107.3 m) |
| Max Span | 90.2 ft (27.5 m) |
| Deck Width | 82.3 ft (25.1 m) |
| Deck Area | 2693.2 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,755 (2015) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Army |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | DAPAMCMCA000528 |