Old Redwood HWY over Willow Brook Creek
Poor Condition27 years old19,980 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Sonoma |
| Location | 0.5 Mi N/o US 101 |
| Carries | Old Redwood HWY |
| Crosses | Willow Brook Creek |
| Coordinates | 38.27951, -122.66827 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 165.0 ft (50.3 m) |
| Max Span | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Width | 85.3 ft (26 m) |
| Deck Area | 1307.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,980 (2013) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 20C0516 |