Fitch Mountain RD over Hillside
Fair Condition27 years old400 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Sonoma |
| Location | 1.3 Mi E Jct Unv ST Heldg |
| Carries | Fitch Mountain RD |
| Crosses | Hillside |
| Coordinates | 38.61359, -122.83802 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 75.8 ft (23.1 m) |
| Max Span | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 113.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 400 (2015) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 20C0518 |