South Boundary RD over West Cache Creek
Good Condition8 years old30 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Comanche |
| Location | Fort Sill Army Post |
| Carries | South Boundary RD |
| Crosses | West Cache Creek |
| Coordinates | 34.65002, -98.65039 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 75.1 ft (22.9 m) |
| Max Span | 11.5 ft (3.5 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 238.2 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Army |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | DAPTRASIL0LWWCC |