Yulupa Avenue over Santa Rosa Creek
Good Condition30 years old1,200 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Sonoma |
| Location | 0.1 Mi N Montgomery Dr. |
| Carries | Yulupa Avenue |
| Crosses | Santa Rosa Creek |
| Coordinates | 38.45094, -122.67939 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 142.1 ft (43.3 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 580.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,200 (2010) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 822 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 20C0519 |