Agency Mnt. Road over Vale Agency Valley Dam
Good Condition93 years old10 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Malheur |
| Location | 60 Mi W Of Vale Oregon |
| Carries | Agency Mnt. Road |
| Crosses | Vale Agency Valley Dam |
| Coordinates | 43.91104, -118.15787 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 59.1 ft (18 m) |
| Max Span | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Width | 22.3 ft (6.8 m) |
| Deck Area | 122.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1933 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Bureau of Reclamation |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 15AGN001 |