Black Mountain RD over Mason Dam Spillway
Fair Condition58 years old50 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Baker |
| Location | Mason Dam |
| Carries | Black Mountain RD |
| Crosses | Mason Dam Spillway |
| Coordinates | 44.67289, -118.00013 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 22.3 ft (6.8 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 55.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Bureau of Reclamation |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 15MAS001 |