Or 27 (hwy 014) over Crooked River
Good Condition65 years old160 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Crook |
| Location | 19.3 Mi S Prineville |
| Carries | Or 27 (hwy 014) |
| Crosses | Crooked River |
| Coordinates | 44.11209, -120.78729 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 48.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 160 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Bureau of Reclamation |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16BOW1001 |