Canal Access Road over N Branch Furnish Canal
Good Condition31 years old10 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Umatilla |
| Location | Canal Sta 124+25.37 |
| Carries | Canal Access Road |
| Crosses | N Branch Furnish Canal |
| Coordinates | 45.82119, -119.16083 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 16.4 ft (5 m) |
| Deck Area | 52 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2024) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Bureau of Reclamation |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 17PIIE008 |