Bia900/bingham RD over Meacham Creek
Good Condition20 years old265 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Umatilla |
| Location | 45.70 North 118.35 West |
| Carries | Bia900/bingham RD |
| Crosses | Meacham Creek |
| Coordinates | 45.70245, -118.35522 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 143.7 ft (43.8 m) |
| Max Span | 141.1 ft (43 m) |
| Deck Width | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Area | 490.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 265 (2023) |
| Truck Traffic | 30% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Bureau of Indian Affairs |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000000P730 |