Fort Ross Rd. over Hillside
Fair Condition27 years old200 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Sonoma |
| Location | 0.65mi W Of King Ridge RD |
| Carries | Fort Ross Rd. |
| Crosses | Hillside |
| Coordinates | 38.54085, -123.10015 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 154.9 ft (47.2 m) |
| Max Span | 19.4 ft (5.9 m) |
| Deck Width | 7.2 ft (2.2 m) |
| Deck Area | 103.8 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 20C0521 |