IRR BIA RTE 9 over Beaver Creek
Good Condition52 years old500 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Wasco |
| Location | 4 Km West Of Simnasho |
| Carries | IRR BIA RTE 9 |
| Crosses | Beaver Creek |
| Coordinates | 44.96021, -121.39493 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 122 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 500 (2023) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Bureau of Indian Affairs |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000000P912 |