Monte Vista Terr over Johnson Gulch
Fair Condition25 years old200 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Sonoma |
| Location | In Monte Rio |
| Carries | Monte Vista Terr |
| Crosses | Johnson Gulch |
| Coordinates | 38.47048, -123.02481 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 71.5 ft (21.8 m) |
| Max Span | 69.6 ft (21.2 m) |
| Deck Width | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Area | 93.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2011) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 20C0524 |