IRR BIA RTE 25 over S. Fork Seekseekwa Creek
Fair Condition53 years old20 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Jefferson |
| Location | 23 Km SE Of Warm Springs |
| Carries | IRR BIA RTE 25 |
| Crosses | S. Fork Seekseekwa Creek |
| Coordinates | 44.68745, -121.37798 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Aluminum/Wrought Iron/Cast Iron |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 10.2 ft (3.1 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 44.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Bureau of Indian Affairs |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000000P941 |