IRR BIA RTE 2 over Shitike Creek
Good Condition28 years old50 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Jefferson |
| Location | At Jct BIA 2002 And BIA 2 |
| Carries | IRR BIA RTE 2 |
| Crosses | Shitike Creek |
| Coordinates | 44.74897, -121.63826 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 71.5 ft (21.8 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 185.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Truck Traffic | 40% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Bureau of Indian Affairs |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000000P946 |